• Strona Główna
  • Zacznij tutaj
  • Kategorie
    • Szczere teksty
    • Selfcare
    • Joga
    • Przegląd serialowy
    • Lifestyle
  • Serie
    • TeaTime!
    • Tu i teraz

Zaparzę Ci herbatę

blog lifestylowy

Lifestyle

Podręczny słownik hiszpański PWN — recenzja aplikacji mobilnej [+ konkurs]

Język hiszpański towarzyszy mi już od kilku lat. Przez trzy semestry uczyłam się go intensywnie, chodząc na zajęcia z hiszpańskiego cztery razy tygodniu. Teraz staram się nie tracić z nim kontaktu, głównie poprzez wykonywanie ćwiczeń, uczenie się z fiszek oraz słuchanie piosenek i tłumaczenie ich tekstów. Zazwyczaj korzystałam ze słownika internetowego, gdy miałam jakieś wątpliwości co do słownictwa. Nie był on jednak doskonały i często okazywał się niewystarczającym źródłem informacji. Dlatego tym chętniej przetestowałam nową aplikację Wydawnictwa Naukowego PWN, które stworzyło podręczny słownik hiszpańsko-polski i polsko-hiszpański w wersji offline/online.

O aplikacji

Podręczny słownik hiszpański PWN to nowość na rynku mobilnych aplikacji. Zawiera 28000 haseł, w tym również całych zwrotów i idiomów wraz z przykładami ich użycia. Program posiada kilka dodatkowych opcji: zmianę czcionki na większą bądź mniejszą, tworzenie katalogów z ulubionymi słowami, codzienny nowy idiom, szybkie wyszukiwanie po wpisaniu ciągu liter oraz nagrania wymowy hiszpańskich słów. Aplikacja dostępna jest w Google Play bądź App Store.

Słownik działa w trybie offline oraz online. Tryb offline pozwala na użycie wszystkich opcji aplikacji, jedynie do odtworzenia nagrania potrzebne jest połączenie internetowe.

Recenzja aplikacji

Instalując aplikację, zawsze biorę pod uwagę przede wszystkim jej funkcjonalność. Lubię przejrzyste i praktyczne programy, które zostały stworzone z myślą o wygodzie użytkownika. Tak też było w przypadku testowania podręcznego słownika hiszpańskiego PWN.

Kiedy po raz pierwszy uruchomiłam aplikację, natychmiast pojawiła się plansza z charakterystycznym dla Hiszpanii zdjęciem oraz idiomem dnia. Miłą niespodzianką było to, że ten oraz wszystkie późniejsze i poprzednie idiomy dotyczyły codziennych sytuacji, np. rozmawiania o pogodzie czy wskazywania drogi. W ten sposób w aplikacji słownikowej wprowadzono element nauki. Konsekwentne przyswajanie jednego zwrotu dziennie pozwala nie tylko na poszerzenie słownictwa, ale też dodaje pewności siebie podczas podróżowania. Warto uczyć się całych zwrotów, zobaczyć, z jakimi czasownikami się łączą, żeby potem móc ich swobodnie używać podczas rozmowy. Aplikacja informuje o pojawieniu się idiomu dnia poprzez powiadomienie (tę opcję można wyłączyć).

podręczny słownik hiszpański PWN 2

Kolejną ważną rzeczą, która odróżnia aplikację PWN od słowników, z których wcześniej korzystałam, jest szybkie wyszukiwania, litera po literze. To istotne zwłaszcza wtedy, gdy znamy słowo tylko ze słyszenia albo rozmawiamy z obcokrajowcem i chcemy sprawdzić w słowniku dane wyrażenie, jednak nie jesteśmy pewni, jak należy je napisać. Wówczas wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę aplikacji pierwsze litery, a na ekranie telefonu lub tabletu zobaczymy listę pasujących haseł.

Wyrażenia, zarówno w języku polskim, jak i hiszpańskim, można grupować w katalogach, poprzez dodanie ich do ulubionych. W ten sposób każdy użytkownik samodzielnie stworzy zestawy najczęściej używanych przez siebie słów. To również dobry sposób, aby uczyć się słownictwa. Kiedy podczas czytania czy wykonywania ćwiczeń językowych, zainteresuje nas dane wyrażenie, możemy dodać je do ulubionych, a potem w wolnej chwili wrócić do katalogu i przyswoić znaczenie oraz wymowę.

Skoro o wymowie wspomniałam, napiszę również o nagraniach hiszpańskich słów. Przy obcojęzycznym wyrażeniu widnieje mała ikonka w kształcie głośniczka. Wystarczy ją kliknąć, by już po chwili usłyszeć lektora. Ta opcja działa tylko wówczas, gdy telefon podłączony jest do sieci internetowej i trzeba odczekać dosłownie 2 sekundy, aż nagranie się pobierze. Na początku testowania klikałam kilka razy w głośniczek, myśląc, że dźwięk się nie odtwarza, a potrzebna była wyłącznie cierpliwość ;). Być może czas otwierania nagrania zależy od prędkości Internetu.

podręczny słownik hiszpański PWN 3

Podręczny słownik hiszpański PWN okazał się dla mnie największą pomocą wówczas, gdy czytałam hispanojęzyczne teksty. Staram się to robić, żeby nie wyjść z wprawy i pozostać w kontakcie z językiem. Stąd też czytając, kiedy nie rozumiem danego wyrażenia, natychmiast sięgam po słownik. Dzięki temu uczę się, poznaję nowe słowa i sposoby ich użycia. Testowana aplikacja pozwala szybko i sprawnie sprawdzić wyrażenie, którego szukamy oraz poznać jego wymowę.

Dla kogo jest przeznaczony podręczny słownik hiszpański PWN?

Podręczny słownik hiszpańsko-polski i polsko-hiszpański przyda się wszystkim osobom, które uczą się hiszpańskiego, przygotowują do egzaminów, testów i matury, wyjeżdżają do krajów hispanojęzycznych czy też mają kontakt z osobami mówiącymi po hiszpańsku. To aplikacja dla początkujących i zaawansowanych. Program sprawdza się podczas czytania, tłumaczenia słówek, ale też dzięki szybkości działania może być używany w trakcie rozmów. Dla osób mających problem ze wzrokiem przygotowano możliwość wybrania bardzo dużej czcionki.

Konkurs

Z aplikacji będę korzystać regularnie, ponieważ moim zdaniem sprawdza się znacznie lepiej niż słowniki internetowe czy książkowe. Chciałabym też, żebyście Wy mogli się zapoznać z tym programem, dlatego przygotowałam prosty konkurs. Wystarczy w komentarzu pod tym postem odpowiedzieć na pytanie:

Jak motywujesz się do nauki języka obcego?

Dla autorów 2 najciekawszych odpowiedzi Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowało zestaw nagród: dostęp do aplikacji Podręczny słownik hiszpańsko-polski i polsko-hiszpański PWN oraz książkę Gramatyka języka hiszpańskiego z ćwiczeniami autorstwa Jacka Perlina i Małgorzaty Cybulskiej-Janczew. Na odpowiedzi czekam do 13 sierpnia, wyniki ogłoszę dzień później pod tym postem.

Regulamin konkursu:

1. Każda osoba może dodać jedną odpowiedź.
2. Konkurs trwa od 2 do 13 sierpnia (włącznie).
3. Wyniki zostaną ogłoszone 14 sierpnia poprzez ten post.
4. Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Naukowe PWN.
5. Nagroda książkowa zostanie wysłana na adres polski, w ciągu 14 dni po otrzymaniu danych zwycięzcy. Natomiast dostęp do aplikacji zostanie przyznany internetowo (poprzez Google Play bądź App Store).
6. Zwycięzców wyłania jednoosobowe jury w składzie: ja ;).

Zachęcam do udziału w konkursie i trzymam kciuki! :)

PS Rozwiązanie konkursu: Miło mi ogłosić zwycięzców w konkursie: Weronika Zimna za wyczerpującą odpowiedź pełną fantastycznych trików oraz Amused Observer za idealną motywację, czyli wspaniałych ludzi :). Proszę o przesłanie w prywatnej wiadomości (na adres kontakt@zaparzeciherbate.pl) danych do wysyłki książki oraz danych do udostępnienia aplikacji (adres mailowy, z którym powiązany jest telefon, oraz informację, z którego sklepu aplikacja będzie pobrana: Google Play czy App Store). Gratulacje! <3

Testowanie aplikacji „Podręczny hiszpańsko-polski i polsko-hiszpański PWN” umożliwiło Wydawnictwo Naukowe PWN.

Zobacz też:

  • 3 aplikacje, z którymi rozpoczynam dzień3 aplikacje, z którymi rozpoczynam dzień
  • 2015 rok w obrazkach. Przegląd subiektywny2015 rok w obrazkach. Przegląd subiektywny
  • Freelancer a Internet mobilnyFreelancer a Internet mobilny
  • „Drogi pamiętniczku, zakochałam się”. Dlaczego warto prowadzić pamiętnik?„Drogi pamiętniczku, zakochałam się”. Dlaczego warto prowadzić pamiętnik?
  • Ulubieńcy 2015, podziękowania i niespodziankaUlubieńcy 2015, podziękowania i niespodzianka
  • Propozycje prezentów dla miłośniczki jogiPropozycje prezentów dla miłośniczki jogi

2 sierpnia 2016 | 26 komentarzy

O mnie

O mnie

Cześć! Mam na imię Kinga. Jestem kociarą, maniaczką seriali i herbaty. Bloguję o wystarczająco dobrym życiu.

  • Bloglovin
  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest

Teraz czytam

Teraz czytam

Facebook

Zaparzę ci herbatę

Moje tu i teraz

6 mitów psychologicznych

6 mitów psychologicznych

zobacz więcej

Polityka prywatności

Copyrights © 2021 · Zaparzę Ci herbatę · Szablon CreativeLight.pl

Jest herbata, muszą być i ciasteczka :). Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Jem ciasteczka i dobrze mi z tym!