• Strona Główna
  • Zacznij tutaj
  • Kategorie
    • Szczere teksty
    • Selfcare
    • Joga
    • Przegląd serialowy
    • Lifestyle
  • Serie
    • TeaTime!
    • Tu i teraz

Zaparzę Ci herbatę

blog lifestylowy

Biznes, Lifestyle

Podcasty: dlaczego warto ich słuchać, kiedy to robić, lista moich ulubionych audycji

Słuchacie audiobooków? Nigdy nie mogłam się przekonać. Zaczynałam już kilka raz i nawet, gdy głos aktora mi odpowiadał, nie dałam rady przejść chociażby przez rozdział. Dlatego też długo myślałam, że podcasty nie są dla mnie. O tym, jak bardzo się myliłam, przekonał mnie dopiero… kanał na YouTube’ie!

Nie do końca jest prawdą, że podcasty są u nas nowym zjawiskiem. W Polsce podcasty nagrywane są i publikowane, choćby w postaci krótkich audycji radiowych, od kilku czy kilkunastu lat. Natomiast w Stanach Zjednoczonych popularność podcastów już nikogo nie dziwi. I to w czasach, gdzie rządzi obraz, a internauta skacze ze strony na stronę i często nudzi się po paru sekundach. Niemniej jednak rzeczywiście od kilku miesięcy podcasty stały się bardzo nośną formą prezentowania treści. I dobrze! Bo podcastów warto słuchać. Dlaczego?

Zalety podcastów

Darmowe. Jeden odcinek podcastu ma mniej więcej 45-60 minut. To raczej taki standard. Dostajemy więc wykład o objętości czasowej lekcji szkolnej całkowicie za darmo. Autor dzieli się swoją wiedzą bezpłatnie i warto z tego skorzystać, ponieważ przerobienie kilku odcinków dobrze przygotowanego podcastu może całkowicie zmienić podejście do finansów, pracy czy pasji.

Merytoryczne. Być może wcale nie jest trudno mówić przez godzinę o głupotach, ale powiedzmy sobie szczerze, że regularne nagrywanie podcastów, montowanie ich, publikowanie oraz promowanie wymaga wysiłku. Już samo to jest poniekąd gwarancją, że audycja będzie O CZYMŚ. Oczywiście może nam nie pasować styl prezentowania wiedzy, może wymowa autora będzie nas drażnić, jednak nie spotkałam się jeszcze z podcastem, który byłby o niczym.

Na każdy temat. Obecnie z dużą łatwością znajdziecie mniej i bardziej popularne podcasty praktycznie na każdy temat. O serialach, o filmach, o książkach, o języku, o nauce, o biznesie, o kreatywności, o zarabianiu… Wystarczy tylko wgryźć się w temat i poszukać, jeśli nie wśród polskich, to wśród obcojęzycznych.

Kiedy słuchać podcastów?

Najfajniejsze w podcastach jest to, że można słuchać ich praktycznie wszędzie, jeśli tylko ma się dostęp do Internetu (choć nie zawsze jest to warunek konieczny). Myślisz, że nie znajdziesz czasu na słuchanie podcastów? Może przyda Ci się kilka moich pomysłów:

  • w samochodzie/autobusie/pociągu (zwłaszcza, gdy nie ma wystarczająco dużo światła, by czytać)
  • w poczekalni,
  • podczas treningu na rowerku stacjonarnym (ostatnio „przejechałam” całą Budzyńską ;)),
  • podczas gotowania (mój ulubiony sposób, bo nie lubię mieć poczucia, że tracę czas w kuchni),
  • w czasie spacerowania (tylko w bezpiecznym miejscu, bez samochodów, przejść dla pieszych!),
  • podczas wykonywania obowiązków domowych (wieszanie prania, prasowanie, zmywanie naczyń).

Lista moich ulubionych podcastów

Zanim przejdziemy do listy, chciałam Wam jeszcze wyjaśnić to, o czym wspomniałam na początku. Moja miłość do podcastów zaczęłam się od oglądania/słuchania Jaśmin z kanału Stanowo. Jaśmin prowadzi fantastyczną serię Kryminalnie, którą polecam Wam z całego serca. Wiem, że nie każdy może polubić się ze stylem Jaśmin, ale słuchając jej opowieści, czuję się tak, jakbym spotkała się z kumpelą na kawie. Filmiki z kanału Stanowo słucham tak jak podcasty, czyli na przykład w trakcie sprzątania.

I jeszcze druga rzecz. Poniższa lista to podcasty, które słucham regularnie, ale nie zawsze wszystkie odcinki. Często wybieram te, które mi odpowiadają tematycznie.

Niezłe aparaty

To podcast prowadzony przez Jacka Siwko. Nazwa oczywiście sugeruje, że słuchowisko dotyczy fotografii, lecz warto wiedzieć, że Jacek rozmawia z fotografami ze swojej branży, czyli branży ślubnej. Szczególnie polecam Wam odcinek z Bartkiem Wyrobkiem, ponieważ to świetna lekcja dla wszystkich osób, które zaczynają budować swój biznes. Jacek prowadzi również grupę na FB.

To się opłaca

Agnieszki Skupieńskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Aga zmieniła ostatnio nazwę swojego miejsca w Sieci i prężnie działa z podcastem. Podcast To się opłaca to słuchowisko dla osób przedsiębiorczych, pracujących jako freelancerzy bądź dla osób, które chcą zacząć pracować w ten sposób.

Pani Swojego Czasu

A już z całą pewnością nie muszę przedstawiać Oli Budzyńskiej, czyli Pani Swojego Czasu. Jeśli znacie Olę z jej webinarów, kursów lub po prostu tekstów na blogu, to z całą pewnością wiecie, jak sprawnie i dobrze przekazuje wiedzę. Nie inaczej jest w przypadku podcastu. Samo mięso! Do tej pory powstały 3 odcinki, ale jeśli działacie w Internecie, chcecie budować swoją markę online, to na pewno bardzo skorzystacie na słuchaniu Oli. W tych 3 odcinkach zawarła naprawdę wiele.

Mała Wielka Firma

Mała Wielka Firma to podcast z długim stażem. Przez kilka lat tworzyli go wspólnie Michał Jankowski oraz Paweł Tkaczyk, teraz zajmuje się tym ten pierwszy. To bardzo merytoryczny i wartościowy podcast, choć przyznaję, że nie słucham wszystkich odcinków, a tylko te, które są mi bliskie i pokrewne mojej działalności. Warto jednak przejrzeć listę odcinków audycji, bo jestem pewna, że każdy z Was trafi na coś dla siebie.

Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

Michał Szafrański to internetowy guru finansów, a jego książka cieszy się niesłabnącą popularnością. Jeśli nie znacie jeszcze Michała, a chcielibyście nauczyć się czegoś o oszczędzaniu, kredytach czy zarabianiu na YT, koniecznie zajrzyjcie na stronę podcastu. Warto, bo Michał, podobnie jak Ola Budzyńska, przekazuje same ważne i wartościowe informacje.

Po Nitce Ariadny

Ariadna Wiczling to specjalistka od kobiecych biznesów online, a w szczególności od tworzenia internetowych kursów. Pomaga kobietom w zmaganiu się z niepewnością i stawianiu pierwszych biznesowych kroków. Podcast Ariadny pomoże Wam odblokować siebie i otworzyć się na swoje mocne strony, ale też po prostu podpowie, jak zarabiać, jak planować swój biznes i co zrobić, żeby osiągnąć sukces.

Co w mowie piszczy

Co w mowie piszczy to zapis audycji radiowej Trójki prowadzonej przez dr hab. Katarzynę Kłosińską. Uwielbiam tę audycję, bo jest krótka, treściwa i często zabawna, a przy tym dzięki niej można sporo dowiedzieć się o naszym ojczystym języku.

Serial [ENG]

Na koniec prawdziwa perełka wśród podcastów. Do podcastu Serial miałam dwa podejścia. Jedno całkiem nieudane, drugie dużo lepsze. Na tę chwilę Serial ma dwa sezony, odsłuchuję pierwszy. Słuchowisko prowadzone jest przez SaręahKoenig, która przeprowadza swoje śledztwo w sprawie morderstwa licealistki Hae Min Lee. Dziewczyna została zamordowana w 1999 roku, a za zabójstwo skazano jej chłopaka, Adnana Syeda. Nieścisłości w dochodzeniu oraz niekompetentna obrona chłopaka sprawiają, ze po latach od tragedii Sarah zajmuje się sprawdzą. Ten podcast śledziło wielu internautów, zastanawiając się razem z dziennikarką, czy Adnan jest winny, czy nie. Co więcej, poszczególne odcinki podcastu były nagrywane tydzień po tygodniu, więc sama dziennikarka nie wiedziała, dokąd zaprowadzi ją ta sprawa. Jeśli znacie angielski na tyle, by zrozumieć go w mowie, to serdecznie polecam wkręcić się w podcast Serial.

Uff… To koniec na dzisiaj :). Jeśli macie swoje ulubione podcasty, bez względu na ich tematykę, dajcie znać w komentarzach! Lubicie słuchać podcastów czy nie potraficie się na nich skupić?

Zobacz też:

  • 3 aplikacje, z którymi rozpoczynam dzień3 aplikacje, z którymi rozpoczynam dzień
  • Jak się zgłaszać, żeby Cię wybrali? 3 porady dla osób szukających zleceń przez InternetJak się zgłaszać, żeby Cię wybrali? 3 porady dla osób szukających zleceń przez Internet
  • Zakładanie działalności gospodarczej: o formalnościach z mojej perspektywyZakładanie działalności gospodarczej: o formalnościach z mojej perspektywy
  • Twoja firma w social mediach — recenzjaTwoja firma w social mediach — recenzja
  • „Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu” — recenzja„Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu” — recenzja
  • Narzędzia w biznesie i blogowaniu (2): Answer the publicNarzędzia w biznesie i blogowaniu (2): Answer the public

18 maja 2017 | 20 komentarzy

O mnie

O mnie

Cześć! Mam na imię Kinga. Jestem kociarą, maniaczką seriali i herbaty. Bloguję o wystarczająco dobrym życiu.

  • Bloglovin
  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest

Teraz czytam

Teraz czytam

Facebook

Zaparzę ci herbatę

Moje tu i teraz

6 mitów psychologicznych

6 mitów psychologicznych

zobacz więcej

Polityka prywatności

Copyrights © 2022 · Zaparzę Ci herbatę · Szablon CreativeLight.pl

Jest herbata, muszą być i ciasteczka :). Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Jem ciasteczka i dobrze mi z tym!