Odkąd otwarcie piszę o swojej praktyce oraz o tym, co joga zmieniła w moim życiu, często dostaję pytania odnośnie moich początków i ćwiczenia jogi w domu. Dzisiaj opowiem o fajnym sposobie, żeby zacząć własną praktykę w domowych warunkach.
PortalYogi obserwuję na FB od kilku miesięcy. To jeden z najlepiej prowadzonych fanpage’y, jakie widziałam. Posty są dopasowane do grupy docelowej, przemyślane i regularne. Dodatkowo bardzo cenię PortalYogi za kanał na YT, gdzie możesz znaleźć krótsze i dłuższe jogowe sekwencje, oraz za blog, potężną dawkę wiedzy dla początkujących. Dlatego, gdy PortalYogi ruszył z Internetowym Studio PortalYogi, nie mogłam nie spróbować. Od miesiąca więc praktykuję w domu, kiedy zechcę i co zechcę.
Garść praktycznych informacji
Internetowe Studio PortalYogi powstało w ubiegłym roku i gromadzi w swojej bazie ponad 100 różnych sesji jogi (liczba rośnie, ponieważ co tydzień dodawane są nowe filmy). Sekwencje różnią się od siebie czasem trwania (od kilkuminutowych po ponadgodzinne), poziomem trudności, stylem oraz prowadzącym nauczycielem. Możesz więc spróbować jogi w nurcie Iyengara, ashtangi, a nawet jogi twarzy (!!!). Wszystko to w dowolnym czasie i miejscu. Musisz mieć tylko dostęp do Internetu i mata z pewnością też by nie zaszkodziła ;).
Panel jest prosty w obsłudze i bardzo intuicyjny. Nie ma tutaj żadnych wyszukanych opcji, w końcu jedyne czego potrzebujesz, to dobrze zaprogramowana wyszukiwarka sesji. I taką znajdziesz. Oprócz tego możesz każdą z sesji oznaczyć jako zakończoną, dzięki czemu wiadomo, że już ją przerobiłaś.
Oprócz sekwencji na przykład power yogi czy vinyasy, w Internetowym Studio PortalYogi znajdziesz również sesje dotykające konkretnych zagadnień i problemów w ciele jak chociażby joga na otwarcie bioder, joga dla kręgosłupa czy joga relaksacyjna. Niektóre z krótszych filmików pogrupowane są w wyzwania. Obecnie trwa 30-dniowe wyzwanie, dzięki któremu poznamy aż 80 asan.
Miesięczny karnet w Internetowym Studio Jogi kosztuje 29 złotych. To tyle co książka czy obiad w restauracji. Dodatkowo jeśli po miesiącu nie będziesz zadowolona z funkcjonowania studio, możesz odzyskać swoje pieniądze. Tak działa 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy.
Zalety praktyki z Internetowym Studio PortalYogi
Prawdopodobnie na tę część wpisu czekasz najbardziej. W końcu jesteś ciekawa, czy warto zainwestować pieniądze, by ćwiczyć w domu, skoro przecież na YT znajdziesz mnóstwo filmików i sekwencji. Sama przecież polecałam polskie kanały jogowe. Uważam jednak, że Internetowe Studio PortalYogi ma dużo zalet, a niektóre z nich deklasują darmowe materiały.
1. Dostępność
Genialne jest to, że potrzebujesz wyłącznie dostępu do Internetu, by móc ćwiczyć. Mam maleńki pokój, niczym nieprzypominający profesjonalnej sali do ćwiczeń, a wystarczy, że włączę film z sekwencją i czuję się tak, jakbym przeniosła się na zajęcia. Ta dostępność jest szczególnie ważna dla osób, które mają za daleko do szkół jogi. Mój dom a miejsce, gdzie odbywają się stacjonarne zajęcia, dzieli około 13 kilometrów, co niestety autobusem daje 30 minut. Dlatego nie chodzę na jogę dwa razy dziennie, mimo że tak odbywają się sesje. Dzięki filmikom od PortalYogi mogę swobodnie ćwiczyć, kiedy chcę.
2. Różni nauczyciele
Jeśli praktykujesz już jakiś czas, pewnie słyszałaś, żeby nie przywiązywać się do jednego nauczyciela i próbować chodzić na zajęcia do innych. Coś w tym jest, bo ja od swojej Marzenki uzależniłam się już po tygodniu ;). Dlatego cieszę się, że w Internetowym Studio PortalYogi uczą różni nauczyciele, z różnymi temperamentami i doświadczeniami, ale wszyscy w najwyższym stopniu profesjonalni. Moją ulubioną nauczycielką jest Gosia Kobus-Kwiatkowska
3. Różne style
Zazwyczaj, gdy zapisujemy się na zajęcia stacjonarne, ćwiczymy tylko w jednym nurcie jogi. Natomiast Internetowe Studio oferuje nam sesje z różnymi stylami, dzięki czemu można odkryć ten, w którym czujemy się najlepiej.
4. Grupa na FB
To zdecydowanie największa zaleta! Coś, czego nie dadzą Ci darmowe materiały na YT. Kiedy wykupisz karnet, otrzymasz dostęp do tajnej grupy na FB, gdzie społeczność jogowa wymienia się swoim doświadczeniem oraz zadaje pytania. Grupą zarządza Magdalena Bałdys, instruktorka jogi. To właśnie na nią można liczyć, gdy ma się jakiś problem. Odpowiada błyskawicznie, merytorycznie, zawsze służy pomocą. Mega energia płynie z tej grupy :).
5. Motywacja
Jeśli wydanie pieniędzy na karnet nie jest dla Ciebie wystarczającą motywacją, by chociaż trochę poćwiczyć, to może przekonująca będzie niesamowicie zżyta, pełna pasji i pozytywnego nastawienia blogowa społeczność, która zbudowała się wokół Portalu? Nie ma drugiej takiej motywacji jak grupa ludzi, których pasjonuje to samo :).
Czy Internetowe Studio PortalYogi jest dla zupełnie początkujących?
Wśród pytań dotyczących jogi, które otrzymałam, było też takie, czy można rozpocząć praktykę w domu bez żadnego doświadczenia, jako zupełnie początkująca osoba. Postaram się odpowiedzieć na to pytanie, ale podkreślam, że będzie to wyłącznie moja perspektywa.
Miałam kilka podejść do jogi. Pierwsze polegały na oglądaniu filmików na YT. Nie rozumiałam, czym taka naprawdę jest joga, czym są asany i do czego ma mnie zaprowadzić praktyka. Dlatego też szybko się zniechęcałam, nie mogąc zrobić większości prezentowanych pozycji.
Dopiero, gdy poszłam na zajęcia, nauczyłam się, czym jest joga. Poczułam też niepowtarzalny klimat. Odkryłam swoje ograniczenia oraz miejsca w ciele i umyśle, nad którymi muszę pracować. Zdałam sobie sprawę, jak ważny jest oddech. Dla mnie pójście na zajęcia było przełomowe. W Twoim wypadku wcale tak nie musi być.
Jogi można uczyć się z książek i Internetu, choć uważam, że bezpośredni kontakt z nauczycielem jest bezcenny. Ważne jednak jest, by nie zaczynać od samego oglądania i próby wykonywania ćwiczeń. Najpierw się przygotuj. Poczytaj o jodze i oddechu. Zajrzyj na blog serwisu PortalYogi, upewnij się, że będziesz przestrzegać zasad bezpieczeństwa, nie przesadzaj i nie pozwól, żeby Twoje ego wygrało. A jeśli będziesz mieć problem czy wątpliwość, zwróć się ze swoim pytaniem do jogowej społeczności. Na pewno pomogą!
Praktykujesz już jogę? Szukasz motywacji i sposobu na swoją domową praktykę? A może dopiero chcesz zacząć? Zapraszam do dzielenia się swoimi refleksjami i pytaniami w komentarzach :).